Duális képzés: jelesre vizsgázott az egyetem

Publikálva: 2021. december 8.

A duális képzési céljairól, a benne rejlő lehetőségekről értekeztek a szakemberek kedden a Nyíregyházi Egyetemen.

A felsőoktatási intézmény 2017-ben indította el az „Új utakon a duális felsőoktatással a Nyíregyházi Egyetemen” című pályázatát, azóta már hét szakon nyílik erre lehetőség. Az egyetemnek 72 külsős partnere (megyei cégek és vállalkozások) van, 50 hallgató végzi felsőfokú tanulmányait ebben a formában.

A konferencián Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke kiemelte: sikerült a képzést a piaci igényekkel összehangolni. – Az egyetem egyik küldetése, hogy olyan hallgatók kerüljenek ki az oktatási intézményből, akik helyben szeretnének karriert csinálni, akik tenni tudnak és akarnak a régióért. Az elmúlt néhány esztendő arra is lehetőséget biztosított, hogy a Nyíregyházi Egyetem felkészülhessen a modellváltás jelentette kihívásokra – fogalmazott Seszták Oszkár.

A munka folytatódik

Dr. Ulrich Attila, a megyeszékhely alpolgármestere elmondta, örül annak, hogy a Nyíregyházi Egyetem dolgozói már akkor komolyan elkezdtek foglalkozni az új képzési struktúrával, amikor a duális képzési forma még kevésbé volt elterjedt. – A munka a pandémia alatt sem állt meg vagy veszített lendületéből, hiszen ezen időszak alatt újabb 40 cég látott lehetőséget a duális képzésben. Megnyugtató, hogy a pályázat ugyan véget ért, de a rendszer folytatódik az egyetemen – említette az alpolgármester, majd hozzátette, az önkormányzat is sokat tesz azért, hogy a fiatalok helyben maradjanak.

A szakmai fórumon dr. Szigeti Ferenc, a pályázat szakmai vezetője foglalta össze a projekt eredményeit. Előadásából kiderült, az Emberi Erőforrások Minisztériumától 360 millió forint támogatást kaptak, 40 új megállapodást kötöttek a külsős partnerekkel, a négy év alatt pedig gyakorlatorientáltabbá vált az oktatás. – A cégektől ajánlásokat kértünk a különféle TDK-s és szakdolgozati témákra, külsős vállalati szakemberek tartottak a hallgatóinknak előadást, több szakmai kerekasztal-beszélgetést és üzemlátogatásokat is szerveztünk – sorolta az eredményeket a projektvezető.

Fontos visszajelzések

Dr. Kovács Zoltán intézet-igazgató, általános rektorhelyettes a modellváltással összefüggő, megváltozott finanszírozási rendszerről is beszélt. A jövőben attól is függ majd a finanszírozásunk, hogy mennyire tudjuk erősíteni a regionális megtartóerőnket, miként tudunk a piaci folyamatoknak megfelelni. Számít majd, hogy hány hallgatónk tud elhelyezkedni a régióban, ebben pedig a duális és a kooperatív képzési formák jelenthetik a húzóerőt – mondta dr. Kovács Zoltán, aki egyetért az Információs és Technológiai Minisztérium azon álláspontjával, miszerint azokat a képzéseket és szakokat érdemes csak finanszírozni, melyek a helyi gazdaságot szolgálják ki. Az általános rektorhelyettes elmondta, diplomás utánkövetést is végeznek, illetve a képzési és kimeneti követelményekben szereplő tudáselemek fontosságáról is kérnek visszajelzéseket a vállalatoktól. – Amelyik szerintük fontos, annak oktatására nagyobb, amelyik szerintük kevésbé, annak oktatására pedig kevesebb hangsúlyt fektetünk – tette hozzá.

Mindkét fél elégedett

Demeter Miklós, a Volánbusz Zrt. járműfenntartási üzemvezetője a duális képzési forma pozitív oldalát igyekezett kidomborítani. Példaként az egyetem közlekedésmérnöki szakos hallgatóját, Mándoki Csabát említette. Mindkét fél elégedett az együttműködéssel, szeretnénk, ha Csaba a járműfenntartás, a járműgépészet területén a duális képzés után is nálunk maradna – fogalmazott a szakember, majd elmondta, a hallgatóknak igyekeznek változatos feladatokat adni, szakirányú konferenciákra viszik őket, de szakmai jellegű előadást is kell tartaniuk a kollégáknak. Az úgynevezett soft skillek erősítésére is időt szánunk, úgy mint az öltözködési protokoll, a verbális és a nonverbális kommunikáció, a szakmai szókincs, a csoportmunka és a problémamegoldó szemlélet – sorolta Demeter Miklós.

Teljes állást kap

Petri Norbert harmadéves gépészmérnök hallgató két éve a nyíregyházi ContiTech Kft.-nél dolgozik a duális képzési rendszer keretében.

Nagyon jól érzem magam a cégnél, aminek ékes bizonyítéka, hogy januártól felvesznek nyolc órába, az egyetemet pedig levelező szakon folytatom tovább – mondta büszkén a romániai Monospetriből származó fiatalember, aki albérletben lakik a megyeszékhelyen. Hozzátette, eleinte egyszerűbb feladatokat bíztak rá, majd fokozatosan kezdték el terhelni, miközben a vállalattól havonta kapott egy fix összeget.

Forrás: szon.hu

Menü

Főoldal

Navigáció