Hegyalja és Sárospatak történetébe arany betűkkel íródik be ez a nap, az egykor méltán híres iskolaváros tárt karokkal fogadja az új Tokaj-Hegyalja Egyetemet.

Kedves Anikó Asszony, tisztelt Miniszterelnök úr,

Kedves Gólyák, és felsőbb éves hallgatók,

Hegyalja polgármesterei, borászok,

Tisztelt ünneplő közösség!

 

Hegyalja és Sárospatak történetébe arany betűkkel íródik be ez a nap, az egykor méltán híres iskolaváros tárt karokkal fogadja az új Tokaj-Hegyalja Egyetemet.

Egyetemet alapítani még a XXI. századi tudástársadalom idején is nagyon komoly felelősség és lehetőség. Amikor a Miniszterelnök úr az év elején felkért arra, hogy koordináljam az egyetemi modellváltást és egyben vegyem át Tőle a Tokaj Egyetem megalakításának terhét, a sárospataki diákévek jutottak eszembe. Bejáró tanulóként, a délutáni buszra várva sok időt töltöttem el a pataki Nagykönyvtár olvasótermében. Sokszor feltettem magamnak azt a kérdést, hogy hercegkúti parasztgyerekként milyen irányba induljak el. Sok minden megfordult a fejemben, de arra biztosan nem gondoltam, hogy közel ötven évvel az érettségi után közreműködhetek abban, hogy a „Bodrog-parti Athén” régi fényében ragyogjon. Számos kihívás elé állított eddig az élet, a Bibó Szakkollégium megalapítása, a Századvég Iskola és kutatóműhely létrehozása, a kancellária típusú kormányzás beüzemelése és az alkotmánybírói feladatok ellátása, de a szülővárosomban egy új egyetem megalapítása egyikhez sem mérhető. Mindannyian, akik itt vagyunk, és különösen Önök első éves hallgatók, érezzük át ennek a pillanatnak a nagyszerűségét. Nagy elődeink –Loránttfy-ak, Rákócziak, Perényiek – köteleznek bennünket, hogy használjuk ki ezt a történelmi lehetőséget és építsük fel együtt a térség polgármestereivel, borászaival és értelmiségével Tokaj-Hegyalja új tudásközpontját.

A Nemzet régi adósságát törleszti e hányatott sorsú térség felé. A Wáberer kormánybiztos úr által írányított fejlesztési program közelebb hozza és összeköti az elszigetelt településeket, dűlőket, az Egyetem megalapítása pedig  nagyon komoly intellektuális beruházást jelent.

Patak évszázadokon keresztül szellemi világítótornya volt a magyar nemzetnek. „Szent föld” volt, ahogy Petőfi mondta, „itt tanyáztak a szabadság oroszlánjai”. I. Rákóczi György építette át Patak várát, amely hosszú időn át Magyarország és Erdély szövetségének a jelképe, a magyar nemzeti kultúra egyik bölcsője volt. A Református Collegium megalapítása, Comenius Patakra hívása megalapozta a „Bodrog-parti Athén” hírnevet, az oktatás megújításában játszott vezető szerepet. A Pataki Vár a nemzeti függetlenségért folytatott szabadság-küzdelmeink, míg a Református Collegium a nemzeti kultúra megőrzésének és az értékalapú oktatás és nevelés szimbólumává vált.
Klebesberg Kunó kultuszminiszter 1928. júniusi sárospataki látogatása, az angol internátus megalapítása egy új korszak nyitányát és az angolszász orientáció stratégiai megalapozását jelentette a Collegium életében. Érdemes felidézni a miniszter szavait, amellyel a Patak melletti döntést indokolta: ”Eljöttem ide, mint egy konzervatív kormány minisztere, mert az a meggyőződés hat át, hogy modern haladás csak történelmi alapon lehetséges, a fejlődés a magyar nemzetre nézve csak abban az esetben lesz gyümölcsöző, hogy ha a vallásos és hazafias gondolat össze tud szövődni a modern fejlődés szükségeivel. És hol valósulhat meg a kultúrpolitikának ez a követelménye jobban, mint itt, ahol immár négyszáz év óta imádják az Istent, szeretik a hazát és a magyar művelődést.”

Az egyetem megalapítása jó alkalom a számvetésre és a Tokaj-Hegyalja Egyetem XXI. századi küldetésének megfogalmazására. A „Pataki Diák” évszázadokon keresztül formálódott karaktere, a „Pataki szellem”: a közösségben gondolkodó, erős nemzeti elkötelezettséget mutató, hagyományokat ápoló és a valláserkölcsi normákat elfogadó értékrend jelöli ki egyetem hallgatóink számára is a közéleti cselekvési irányokat. Legyen a Tokaj Egyetem újra a nemzeti függetlenség megőrzésének és a minőségi, értékorientált oktatás és nevelés megújításának egyik zászlóshajója. Patakkal együttműködve a Zempléni Fesztivál házigazdájaként ápolja és terjessze a gazdag magyar zenei kultúrát a kistelepüléseken is, ne feledkezzen meg a falukutató mozgalmak hagyományainak adaptálásáról sem.

Együttműködve a Református Gimnázium- egykori fordított peregrinációs programjával hazahozhatja külföldre szakadt hazánk fiainak gyermekeit, megtaníthatja nekik szüleik anyanyelvét és bemutathatja azt a kultúrát, amelyet ezer éven keresztül őseink a nemzet megmaradása érdekében oly odaadással ápoltak. Ha sikeresek vagyunk az új generációk  képzésében, szocializálásában, akkor ők fogják vinni hírnevünket szerte a világba.

Az új egyetemnek kitüntetett szerepe lesz a hazai borászképzés megújításában. A Wine Business Institute felállításával, világszerte elismert professzorok meghívásával le akarjuk tenni a névjegyünket a nemzetközi borászképzés piacán is.

A Parlament döntése révén az Alapítvány megkapta a Grand Tokaj tulajdonjogát is. Tisztában vagyunk azzal a felelősséggel, amelyet a térség legnagyobb borászatának átvételével az Alapítványra hárul. Bízunk benne, hogy Tokaj-Hegyalja jövőbeni sikereinek megalapozásában az új feltételek mellett működő Grand Tokaj is ki tudja venni a részét.

Örülünk annak, hogy a kormánydöntése alapján a két tokaji szakközépiskola is az egyetemhez tartozik - üdvözlöm az innen érkezett diákokat és oktatókat – hiszem azt, hogy a szakközépiskolás diákok számára az egyetem komoly mobilitási lehetőséget tud majd kínálni.

Hiszem, hogy Tokaj-Hegyalja reneszánsza elkezdődött, és az új egyetem katalizátora lesz a hagyományok megőrzésének és a térség megújulásának.

Köszönöm a figyelmet!